Medal

Osiągnięcie sportowe i medal to dwa nierozłączne elementy. Każda osoba, która ukończy wyścig na Wrotkarskiej Majówce go zdobędzie (szczegóły tutaj)! Walczysz nie tylko z innymi na trasie, ale przede wszystkim ze sobą. Nie ważne, które miejsce zajmiesz. Czy chcesz poprawić swój wynik, a może po prostu ukończyć dystans. Medal wyścigu NETIA - ZICO RACING jest wyjątkowy, dokładnie jak Twoje ukończenie wyścigu na Wrotkarskiej Majówce.

Na awersie tego medalu znajdziesz zarys trasy Toru "Poznań" oraz datę imprezy.

Historia Toru "Poznań" za http://www.aw.poznan.pl/tor/historia.html:

"- maj 1975 r. Poznańskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych rozpoczęło pierwsze prace
- wrzesień 1975 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Toru składający się z 12 osób
- 1 grudzień 1975 r. w konsultacji z działaczami AW zaprojektowany został przez mgr inż. Romana Jankowskiego kształt toru oraz wykonana została dokumentacja kosztorysowo-projektowa.
- maj 1976 r. na apel Prezydium Zarządu AW rozpoczęte zostały czyny społeczne przy budowie toru.
- 18 października 1980 r. - Tor kartingowy oddano do eksploatacji dopiero trzy lata później. Początkowo „Tor-Poznań” należał do FSR „POLMO” Poznań, później przeszedł pod zarząd Oddziału Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Automobilklubowi Wielkopolski tor został przekazany 1 września 1982 roku decyzją nr 24/82 Prezydenta Miasta Poznania., Andrzeja Wituskiego z dnia 24 sierpnia 1982 roku wraz z istniejącą infrastrukturą"

Rewers to z kolei połączenie "Poznańskich Koziołków" w formie wrotkarskiej oraz corocznie zmieniane hasło związane z gwarą poznańską.

Jedna z legend o poznańskich koziołkach, za http://regionwielkopolska.pl/kultura-ludowa/legendy/poznanlegenda-o-koziolkach-z-ratuszowej-wiezy.html

"Kiedy po wielkim pożarze miasta odbudowano ratusz, postanowiono zamówić u mistrza Bartłomieja z Gubina specjalny zegar na ratuszową wieżę. Nie każde miasto było stać na taki wydatek, a że Poznań był wtedy jednym z najbogatszych miast, rada miejska postanowiła hucznie uczcić to ważne wydarzenie. Zaplanowano wydać wielką ucztę, na którą miały zjechać do Poznania najważniejsze osobistości.

Pracy było co nie miara, a kucharz uwijał się jak w ukropie. Na główne danie miał podać pieczeń z sarniego udźca. Do obracania pieczeni na rożnie został wyznaczony mały kuchcik Pietrek. Goście już zaczęli się zjeżdżać, na rynku robiło się coraz tłoczniej, tyle ciekawych rzeczy do obejrzenia, a sarni udziec piecze się tak powoli.

W dodatku sam mistrz Bartłomiej opowiadał mu rano o mechanizmie zegara, o kółkach, które powoli się obracają cichutko tykając. Opowiadał o ciężarkach, które poruszają zegarowy mechanizm. A tu trzeba siedzieć i pilnować pieczeni. W końcu Pietrek nie wytrzymał i postanowił tylko na chwilkę zostawić pieczeń i chociaż raz spojrzeć na zegar i na te wszystkie wspaniałości na poznańskim rynku. Przecież nie będzie go tylko kilka minut.

Niestety nieobecność kuchcika przeciągnęła się ponad miarę, pieczeń spadła do ognia i spaliła się na węgielek. Przerażony chłopiec nie stracił głowy. Pobiegł ile sił w nogach na pobliską łąkę, gdzie mieszkańcy miasta wypasali swoje zwierzęta., porwał dwa koziołki i siłą zaciągnął je do ratuszowej kuchni. Koziołki czując, że ich koniec jest bliski, w ogólnym zamieszaniu wyrwały się chłopcu i uciekły na wieżę.

Tam na oczach zgromadzonej gawiedzi przestraszone zaczęły się trykać rogami. Widok koziołków tak rozbawił burmistrza, wojewodę i wszystkich gości, że darowali Pietrkowi jego winę, a zegarmistrzowi polecili wykonanie specjalnego mechanizmu, który uruchamiałby każdego dnia zegarowe koziołki. Od tego czasu codziennie w samo południe, kiedy trębacz gra hejnał pokazują się zgromadzonej gawiedzi dwa trykające się koziołki"

Połączenie loga poznańskich koziołków (łbów) z rolkami i wrotkami było pomysłem Jakuba Ciesielskiego. Logo z początku było używane na poczet cyklicznych przejazdów tzw. mas krytycznych na rolkach i wrotkach ulicami miasta Poznania - Poznań Night Skating.
Na początku były to dwie rolki, jednak również na potrzeby Wrotkarskiej Majówki nie można było dyskryminować tradycji tego sportu, jakim jest wrotkarstwo klasyczne. Finalnie logotypem są dwie głowy kozłów, jeden w formie rolki, drugi w formie wrotki. Logo również stosowane w "walce" o pierwsze w Poznaniu Centrum Sportów Wrotkarskich.

Na rewersie pod logiem znajduje się hasło z gwary poznańskiej oraz jego tłumaczenie.

2015 medal na wyścig 20km: "pyry z gzikiem" w gwarze poznańskiej: ziemniaki z serem
2016 medal na wyścig 20km: "wuchta wiary" w gwarze poznańskiej: dużo ludzi
2017 medal na wyścig 20km:  "fyrać na laufkach" w gwarze poznańskiej: uciekać na wrotkach
2017 medal na wyścig dla dzieci 400 metrów, 1km i 3km: "gonito na laufkach" w gwarze poznańskiej: wyścig na wrotkach
2018 medal dla wszystkich na dystansach 400 metrów, 1km, 4m i 20km: "szneka z glancem" w gwarze poznańskiej: drożdżówka z lukrem

Wszystkie twory są zastrzeżone prawami autorskimi. Jakiekolwiek wykorzystanie tekstu, grafik, motywów tylko za zgodą autorów. Kontakt: info@wrotkarskamajowka.pl